ارزش بازار ارز دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد

ارزش بازار ارز دیجیتال (Crypto Market Cap) معیاری کلیدی و در عین حال ساده برای کشف میزان اعتبار یک ارز دیجیتال است. با نگاه به مارکت کپ یک ارز دیجیتال می توان تصمیمات عاقلانه تری نسبت به سرمایه گذاری بر روی آن ارز داشت.

ارزش بازار چیست و چگونه محاسبه می شود

ارزش بازار معیاری از یک دارایی در گردش می باشد که اهمیت زیادی در شناساندن اعتبار آن دارایی دارد. نحوه محاسبه ارزش بازر یک دارایی در کلیت اقتصاد، تقریباً مشابه بوده و از ضرب ارزش لحظه ای  یک دارایی یا سهم یا کوین در تعداد کل آن سهم ها یا کوین ها بدست می آید. به عنوان مثال ارزش یک دارایی هم اکنون یک دلار است و ۱۰۰۰ توکن یا واحد در گردش دارد . بدین ترتیب ضرب این دو عدد به ما حجم مارکت ۱۰۰۰ دلار را می دهد.

مارکت کپ رمز ارز
ارزش بازار ارز دیجیتال چیست

ارزش بازار ارز دیجیتال چیست

مارکت کپ ارز دیجیتال یکی از مهمترین پارامتر های یک رمز ارز می باشد که در تحلیل تکنیکال آن ارز و پیش بینی قیمت آن نقش مهمی ایفا می کند. حجم بازار یک ارز دیجیتال عبارت است از تعداد توکن های در گردش آن ارز ضرب در قیمت فعلی آن ارز. برای مثال ارز X با قیمت فعلی یک دلار و تعداد توکن های در گردش یک میلیون واحد ، برابر است با یک میلیون دلار.

ارزش بازار در سایت کوین مارکت کپ
پوزیشن حجم مارکت ارزهای دیجیتال در صرافی ها

اهمیت ارزش بازار ارز دیجیتال در چیست

اهمیت مارکت کپ یک ارز دیجیتال بیشتر به تعداد واحد ها و توکن های در حال گردش آن وابسته است. هر چقدر تعداد توکن های در گردش یک ارز بیشتر باشد اعتبار و شهرت آن ارز بیشتر می باشد. این اعتبار می تواند میزان ریسک سرمایه گذاری و میزان نقدشوندگی یک ارز دیجیتال را به ما نشان دهد.

به عنوان مثال تعداد واحد های در گردش ارز آ ، ۱۰۰ عدد و ارزش آن یک دلار است و تعداد واحد های در گردش ارز ب،  ۱۰۰۰ عدد و قیمت آن نیم دلار است.  بدین ترتیب حجم بازار ارز آ ۱۰۰ دلار و ارزش بازار ارز ب ۵۰۰ دلار است. می بینیم که ارز ب با اینکه ارزش کمتری دارد اما تعداد واحد های در گردش آن باعث شده حجم بازارش ۴۰۰ دلار از ارز ب بیشتر باشد و این نشان می دهد ارز ب از شهرت معاملاتی بیشتر برخوردار است و سرمایه گذاری در آن ریسک کمتری دارد.

10 رمز ارز برتر بازار از نظر ارزش بازار
جدیدترین رنک ۱۰ ارز دیجیتال برتر  از نظر ارزش بازار

تفاوت مارکت کپ و حجم معاملات یک ارز

ارزش بازار یک رمز ارز ، ضرب ارزش کنونی آنارز دیجیتال در تعداد توکن های در گردشش می باشد ، در حالی که ارزش معاملات یک ارز برابر است با  مجموع ارزش کل معاملاتی که بر روی آن توکن صورت می گیرد. دو فاکتور حجم معاملات و حجم مارکت در سرمایه گذاری و ترید یک ارز دیجیتال بسیار مهم است و می تواند اطلاعات تکنیکالی بسیار مهمی به تریدر بدهد.

ارزش کل بازار رمز ارز از ابتدا تا کنون
ارزش کل بازار رمز ارز از ابتدا تا کنون

ارزش کل بازار رمز ارز و اهمیت آن

حجم بازار ارز دیجیتال ، عبارت است از مجموع  ارزش بازار کل رمزارزهای موجود در بازار ارز دیجیتال. در حال حاضر، ۷۷۰۰ کوین و توکن در بازار ارز دیجیتال موجود است که با یک محاسبه ساده می توان ارزش کل بازار رمز ارز را بدست آورد. بدین ترتیب می‌توانیم به راحتی و در هر زمانی رشد و قدرت بازار رمزارزها را زیر نظر بگیریم.

سرمایه کلی بازار ارز دیجیتال امی تواند به عنوان یک بیس مهم برای  مقایسه این صنعت با دیگر صنایع اقتصادی مهم باشد. تحلیلگران اغلب ارزش کل مارکت ارز دیجیتال را با کل بازار رمزنگاری را با حجم مارکت نفت و یا  فلزات گران‌بها یا سهام مقایسه می‌کنند. اینکار می‌تواند یک تقریب کلی در مورد آینده رمز ار هارا نشان دهد.

نتیجه‌گیری

حجم بازار معیار مهمی برای نمایاندن اعتبار یک ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است اما عوامل دیگری هم هستند که که باید به آنها توجه کرد. برای سرمایه گذاری بر روی یک ارز باید بدانیم که حجم مارکت تنها یکی از ابزار های موجود است. برای تعیین استراتژی سرمایه گذاری بر روی یک رمز ارز باید به تحلیل تکنیکال ، تحلیل فاندمنتال ، میزان محبوبیت آن رمز ارز ،  حجم بازار و بسیاری از پارامتر های مربوط به آن توجه نمود.

هیئت تحریریه صرافی نوین دی سی

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.