ارز دیجیتال کاردانو ( Cardano ) چیست و چه آینده ای دارد؟

کاردانو و آدا واقعا چه هستند ، چگونه کار می کند ، آینده آنها چگونه است و چطور باید از آن استفاه کنیم؟

حتما با نام کاردانو ( Cardano ) و آدا ( ADA ) در دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده اید.

اما کاردانو و آدا واقعا چه هستند ، چگونه کار می کند ، آینده آنها چگونه است و چطور باید از آن استفاه کنیم؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات خود و آشنایی بیشتر با کاردانو تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

داستان کاردانو

پروژه Cardano از سال ۲۰۱۵ توسط چارلز هاسکینسون ( Charles Hoskinson ) یکی از اعضای تیم اتریوم و پروژه های بلاکچینی موفق دیگر شروع شد.

چارلز هاسکینسون با کمک شرکت IOHK و بنیادهای Cardano و Emurgo توسعه این پروژه را ادامه داد.

در سال ۲۰۱۸ در دوره عرضه اولیه ( ICO ) این آلت کوین جدید ، ۶۳ دلار سرمایه نصیب تیم توسعه دهنده کاردانو شد.

شاید یکی از دلایل شناخته شدن این پروژه ، برتری آن در استفاده از نسخه سوم شبکه بلاکچین است.

پروژه اتریوم با هدف رفع کاستی های بیت کوین ، شبکه ی بلاکچینی نسخه دوم را بوجود آورد و ما را با معنای همه چیز غیر متمرکز بیشتر آشنا کرد.

اما توسعه دهندگان پروژه Cardano با استفاده از نسخه سوم شبکه بلاکچین گامی به جلو برای رفع کاستی های اترویم برداشتند.

آدا و کاردانو چیست

کاردانو چیست ؟

کاردانو در واقع یک کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال نیست و مانند اتریوم یک پلتفرم لایه باز برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز که رمز ارز آدا ( ADA ) به عنوان یک پول و سوخت در این پلتفرم قابل استفاده است.

این پلتفرم امکان اجرای قراردادهای هوشمند و انتقال ارز دیجیتال آدا را برای ما ممکن می کند.

بیت کوین تنها یک رمز ارز یا پول است که شبکه بلاکچینی آن مانند بانک اما بصورت غیر متمرکز امکان انتقال و امنیت دارایی را تضمین می کند.

اما در پروژه های اتریوم و کاردانو ، شبکه بلاکچینی علاوه بر ارائه خدمات انتقال و امنیت برای پول های اتر و آدا ، امکان اجرای قراردادهای هوشمند و پروژه های برنامه نویسی را فراهم می آورند.

قرارداد هوشمند چیست ؟

تفاوت قراردادهای هوشمند با قراردادهای معمولی در این است که ، یک قرارداد باید طبق قوانین تدوین و برای رفع مشکل در اجرای باید به نهادهای قانونی مراجعه کنیم.

اما قرارداد هوشمند بصورت برنامه نویسی شده در شبکه ی بلاکچینی کاردانو بصورت خودکار اجرا می شود و فقط مقداری آدا به عنوان کارمزد برای اجرای آن پرداخت می کنیم.

به عنوان مثال ؛ حسن سفارش پروژه طراحی وبسایتی را به علی می دهد و قرارداد هوشمندی بین آنها منعقد می گردد که در صورت بالا آمدن وبسایت تا دو ماه بعد بر روی دامنه ای مشخص از کیف پول حسن مبلغ به کیف پول علی واریز شود.

اگر علی کار پروژه را تکمیل کند طبق قرارداد مبلغ به کیف پول دیجیتالی او منتقل می شود.

هدف ایجاد آدا و کاردانو

هدف اصلی ایجاد Cardano چه بود؟

پروژه Cardano و آلت کوین آدا با هدف رفع کاستی های بیت کوین و سایر آلت کوین های بعد از آن و اینبار با تمرکز بر روی مقیاس پذیری شکل گرفت.

بیت کوین باعث شروع انقلابی در سیستم پولی و بانکی و افزایش علاقمندی به فناوری بلاکچین شد.

اما جالبه  است بدانید، بیت کوین از نسخه اول بلاکچین بهره می برد و در پروژه اتریوم نسخه دوم بلاکچین شکل گرفت ، اما در پروژه کاردانو با استفاده از نسخه جدید بلاکچین ، بحث مقیاس پذیری تا حد بسیاری رفع کرد.

در شبکه کاردانو امکان پردازش ۲۵۷ تراکنش در ثانیه وجود دارد که اصلا قابل مقایسه با ۷ تراکنش در ثانیه بیت کوین و حداکثر ۱۵ تراکنش در ثانیه برای اتریوم نیست و نشان از افزایش مقایس پذیری در این شبکه است.

cardano چگونه کار میکند

کاردانو چگونه کار می کند؟

رمز ارز آدا یک آلت کوین قابل استخراج است که امنیت آن توسط شبکه بلاکچینی یا پلتفرم کاردانو حفظ می شود.

پلتفرم کاردانو شباهت بسیاری با پلتفرم اتریوم دارد اما در آن با ایجاد نسخه سوم بلاکچین و بهره بردن از دو لایه بلاکچینی ، به مقیاس پذیری و سرعت بالاتری از تراکنش دست یافته اند.

در واقع اتریوم تنها یک لایه برای انجام تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند دارد اما کاردانو یک لایه محاسبات برای انجام قراردادهای هوشمند و یک لایه تسویه حساب برای تراکنش یا انتقال ADA دارد.

آدا یک آلت کوین قابل استخراج یا ماینینگ مانند بیت کوین است اما روش ماین کردن آدا با توجه به استفاده از قوانین جدید مصرف انرژی کمتر نیاز دارد.

استخراج بیت کوین به روش اثبات انجام کار انجام می پذیرد و با افزایش قدرت سخت افزاری یا هش امکان ماین بیت کوین بیشتر می شود.

اثبات انجام کار یعنی انجام پردازش های ریاضی پیچیده در شبکه بلاکچینی بیت کوین با استفاده از سخت افزارهای ماینرها و در نتیجه ایجاد بلاک جدید ، تایید و تکمیل تراکنش یا انتقال بیت کوین است.

برای استخراج آدا اما روش به شکل دیگری یعنی به شکل اثبات سهام ، ماینینگ انجام می شود.

اثبات سهام به این شکل است که ماینرها برای شرکت در استخراج نیاز به بلاک کردن آدا در کیف پول یا صندوق مشخصی دارند و پس از شرکت در پردازش اطلاعات به ماینری که رمز ارز بیشتری برای شرکت در ماین گذاشته ، جایزه بیشتری تعلق می گیرد.

اتریوم در نسخه جدید خود بهمراه ارزهای دیجیتال دیگر از روش اثبات سهام برای استخراج بهره می برند اما توسعه دهندگان با استفاده از پروتکل Ouroboros معتقدند منصفانه ترین شرایط را برای ماینرها در کاردانو بوجود آورده اند.

برتری روش اثبات سهام چیست ؟

بیت کوین اکنون بعد از گذشتن از حملات بسیاری تبدیل به یک ارز دیجیتال ارزشمند و امن تبدیل شده است، در حالیکه حمله ۵۱ درصد همیشه بیت کوین و سایر ارزهای که از روش اثبات کار استفاده می کنند را تحدید می کند.

حمله ۵۱ درصد به این معناست که اگر شخص یا اشخاصی دسترسی به سخت افزارهایی قوی با قدرت هش بیش از ۵۱ درصد شبکه را داشته باشند امکان سوء استفاده از کل شبکه را خواهند داشت .

اما در روش اثبات سهام حمله ی ۵۱ درصد باز هم وجود دارد با این تفاوت که نیازمند در اختیار داشتن ۵۱ درصد ارز یا سهام احساس می شود.

اما زمانیکه شخص یا اشخاصی به هر روشی ۵۱ درصد سهام را تهیه کنند ، با سوء استفاده از شبکه تنها ارزش دارایی خود را از بین خواهند برد.

پس استفاده از روش اثبات سهام در استخراج امنیت بیشتری را به شبکه می بخشد.

در مورد استخراج به روش اثبات کار ، ماین کردن نیازمند سخت افزارهای قوی تر و مصرف انرژی بیشتر برای دریافت جایزه بیشتر است.

در صورتیکه الگوریتم های اثبات سهام امکان استخراج اشتراکی و در نتیجه مصرف انرژی کمتر را برای ماینرها امکان پذیر می کند.

از طرفی پروتکل Ouroboros بهره منصفانه را برای همه در شبکه Cardano امکان پذیر می کند و دیگر مقدار هش به تنهایی تعیین کننده قدرت استخراج نیست.

مزایای ارز آدا چیست ؟

ارز آدا با توجه به بهره بردن از پلتفرم کاردانو تمام ویژگی های اتر را همراه خود دارد و نسبت با آن تراکنش های سریعتر ، شبکه ای مقیاس پذیرتر و استخراجی راحتتر دارد.

آینده برای کاردانو به چه شکل است ؟

دنیای رمز ارزها همواره دنیای پر از اتفاقات عجیب با نوسانات غیر قابل باور و پیش بینی بوده ، بنابراین پیش بینی آینده بسیار دشوار است.

با این وجود ارز ADA اکنون جزو رمز ارزهای ارزشمند است و ویژگی های Cardano برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز بهمراه تیم توسعه قوی آن ، آینده ای روشن و درخشان را برایش نشان می دهد.

چطور از کاردانو و آدا استفاده کنیم؟

مثل همیشه ، پیشنهاد ما کسب دانش برای ورود به دنیای رمز ارزهاست.

برای استفاده از پلتفرم کاردانو نیاز به دانش برنامه نویسی و اطلاعات تخصصی در زمینه بلاکچین دارید که از توان ما خارج است.

اما برای مبادله یا استخراج آدا ، در گام بعدی نیاز به انتخاب کیف پول مناسب دارید.

حتما به بلاگ نوین دی سی سر بزنید و مطلب کیف پول دیجیتال چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟ را مطالعه کنید.

بعد از آن باید مقداری آدا خرید کنید.

تیم پشتیبانی Novindc بعد از ثبت نام و ثبت درخواست شما هر مقدار که ارز ADA نیاز داشته باشید ، در اختیارتان می گذارد.

بعد از خرید با کیف پولتان از تراکنش ADA یا با سهام خود از استخراج آن لذت ببرید.

کدام کیف پول دیجیتال بهترین انتخاب است؟

با وجود ارزشمند بودن آدا اما تنها دو کیف پول دیجیتال رسمی برای آن وجود دارد.

کیف پول Daedalus به عنوان یک کیف پول سرد بر روی انواع کامپیوتر و کیف پول Yoroi به عنوان کیف پول گرم بر روی انواع مرورگر یا گوشی هوشمند قابل نصب هستند.

همچنین ADA توسط سایر کیف پول های غیر رسمی و برخی از کیف پول های سخت افزاری پشتیبانی می شود.

جمع بندی

کاردانو ( Cardano ) یک پلتفرم لایه باز مانند اتریوم برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز است و آدا ( ADA ) به عنوان یک ارز دیجیتال ارزشمند محصول و دلیلی برای ادامه ی حیات این پلتفرم است.

پروژه کاردانو با استفاده از فناوری سوم بلاکچین و الگوریتم های خاص خود مقیاس پذیری بیشتر و استخراج راحتتری را برای خود به ارمغان آورد.

تیم پشتیبانی وبسایت نوین دی سی امکان خرید و فروش ارز ADA Cardano را برای همه ی ایرانیان در کمترین زمان و با کارت شتاب بوجود آورده ، تنها کافیست در وبسایت ثبت نام کنید.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.