بیت کوین ؛ همه چیز در مورد این ارز دیجیتال ارزشمند به زبان ساده

بیت کوین چیست ؟ از کجا آمده ؟ چگونه کار می کند ؟ استخراج یا ماینینگ بیت کوین چیست ؟ چطور بخریم یا بفروشیم؟

بیت کوین (Bitcoin ) یکی از ارزشمندترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال موجود و در واقع طلای دیجیتال است.

اما این ارز دیجیتال ارزشمند از کجا آمده ؟ بیت کوین چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ استخراج یا ماینینگ بیت کوین چیست ؟  چطور بخریم یا بفروشیم؟

در این مطلب تلاش داریم به زبان ساده به سوالات بالا جواب دهیم و کمی بیشتر با بیت کوین آشنا شویم .

به شما توصیه می کنیم ؛ اگر به دنبال ورود به بازار ارزهای دیجیتال ، سرمایه گذاری و کسب درآمد در این بازار هستید ، حتما تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و سوالات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک شبکه توافقی بر پایه فناوری بلاکچین است که یک سیستم پرداخت جدید و پولی کاملا دیجیتال را بوجود آورده است.

برای شناخت بهتر این شبکه و واحد پولی به مقایسه بیت کوین با کارت بانکی می پردازیم.

هر کدام یک از ما با داشتن کارت بانکی از طرف بانک با استفاده از رمزی که در دسترس داریم امکان خرید اینترنتی با پولی که قبلا به روش های مختلف در بانک پس انداز کرده ایم را داریم.

در خرید یا انتقال پول با کارت بانکی در واقع بانک واسط بین دو فرد انتقال دهنده و تضمین کننده جابه جایی پول است.

اما بیت کوین یک شبکه نقطه به نقطه ( peer to peer ) است که نیازی به واسطی مانند بانک ندارد و با استفاده از اینترنت و پس از تایید پول یا ارز دیجیتال در شبکه منتقل می شود.

تفاوت انتقال پول با بیت کوین

در واقع تفاوت پول های عادی با بیت کوین در از بین رفتن واسطه است و از دید کاربر در زمان انتقال پول یا bitcoin  بصورت اینترنتی تغییری حس نمی شود.

بیت کوین از کجا آمده

بیت کوین از کجا آمده ؟

مفهوم ارز سری اولین بار در سال ۱۹۹۸ بیان شد و در سال ۱۳۸۶ شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو شروع به توسعه بیت کوین و در ۲۰ دی ۱۳۸۷ ( ۹ ژانویه ۲۰۰۹ ) از این پول جدید رونمایی کرد.

تفاوت اصلی این پول در روش کنترل تراکنش ها با استفاده از رمزنگاری بجای مرجع مرکزی مانند بانک یا بانک مرکزی است.

ساتوشی ناکاموتو کیست ؟

ساتوشی ناکاموتو ( Satoshi Nakamoto ) نام فرد یا افراد ناشناخته طراح بیت کوین است.

افراد زیادی از جمله ایلان ماسک ( Elon Musk ) به عنوان ساتوشی ناکوموتو معرفی شده ولی تاکنون هویت هیچ یک از این افراد به عنوان ساتوشی ناکاموتو ثابت نشده.

ساتوشی ناکاموتو با رفع مشکل دو بار خرج کردن پول دیجیتال و طراحی بیت کوین با استفاده از فناوری بلاکچین ، انقلابی به عنوان ارز دیجیتال را آغاز و در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ توسعه هسته مرکزی بیت کوین را به افراد دیگری سپرد.

پس مالک شبکه بیت کوین چه کسی است ؟

یکی از مزیت های اصلی بیت کوین از بین رفتن واسطه و کنترل کننده مرکزی است و هیچکس به تنهایی مالک و کنترل کننده شبکه یا زنجیره بیت کوین نیست.

همانطور که گفتیم ؛ بیت کوین یک شبکه توافقی و یک پول کاملا دیجیتال است ، این شبکه شامل زنجیره ای از بلاک هاست که هر بلاک حاوی اطلاعات تراکنش ( خرید و فروش ) و سایر اطلاعات امنیتی است.

هر بلاک پس از تایید توسط نودها ( کامپیوترهای قوی در سراسر جهان ) با کمک دستگاه های استخراج ( ماینرها ) به زنجیره وصل و انتقال پول را تایید می کنند.

توسعه دهندگان بیت کوین در جهت بهبود عملکرد و سازگاری نرم افزارها و تنها تحت توافقات شبکه امکان توسعه را دارند.

چگونه کار می کند؟

زنجیره بلاک مانند دفتر کل که در بانک حاوی اطلاعات تراکنش ها و مقدار دارایی افراد است ، بصورت نسخه کپی شده در تمامی نودها ( کامپیوترهای قوی در سراسر جهان ) وجود دارد.

برای انتقال بیت کوین نیاز به آدرس مقصد ( که تقریبا مانند شماره کارت است ) نیاز است و با استفاده از شبکه توافقی بصورت امضای دیجیتال ( مانند رمز عبور و سایر اطلاعات کارت که استفاده می کنیم ) و رمز نگاری شده منتقل می شود.

کاربر در زمان انتقال پول تغییری را با روش های قدیمی تقریبا حس نمی کند ، اما بعد از درخواست تراکنش ( انتقال یا خرید ) درخواست تراکنش بصورت بلاکی جدید تولید و پس از تایید توسط اکثریت نودها و ماینرها ، تراکنش تکمیل و بیت کوین انتقال میابد.

بیت کوین چطور کار می کند

تکمیل فرآیند تراکنش از ایجاد بلاک تا اضافه شدن بلاک به زنجیره اصلی نیاز به پردازش با توان محاسباتی سخت افزاری ویژه این کار دارد.

هر کسی میتواند با استفاده از سخت افزار ویژه ( ماینر ) این پردازش را در شبکه طبق دستورالعمل ها انجام و مقداری بیت کوین به عنوان جایزه دریافت کند. به این فعالیت استخراج یا ماینینگ گفته می شود.

جایزه ماینرها از کارمزد تراکنش ها و بیت کوین هایی که بتازگی تولید شده پرداخت می شود.

نرخ هش واحد اندازه گیری قدرت پردازش در شبکه است که برای ماینرها نشان دهنده توان محاسبه پردازش ها و در نتیجه دریافت جایزه بیشتر است.

ارزش بیت کوین

ارزش بیت کوین از کجا می آید؟

بعد از مشکلات موجود در سیستم تبادل کالا به کالا پول اختراع شد.

پول باید قابل حمل ، با دوام ، قابل تقسیم ، قابل تشخیص ، کمیاب و جعل آن سخت باشد. اما علاوه بر آن نیازمند ارزش برای تبادل یا خرید کالا است.

به همین علت در ابتدا سکه ها از جنس طلا و نقره تولید یا ضرب می شدند ، چرا که طلا و نقره فلزات ارزشمندی هستند.

بعد از انقلاب صنعتی در عصر مدرن پول با پشتوانه بوجود آمد ، به این شکل که دولت ها با توجه به ارزش طلا و فلزات گرانبهایی که در خزانه خود داشتند ، اسکناس و سکه چاپ و تولید می کردند.

در سال ۱۹۷۰ ایالات متحده  آمریکا دیگر از این قانون پیروی نکرد و پول بدون پشتوانه ( فیات ) شکل گرفت.

ارزش پول بدون پشتوانه به دلیل اعتماد به یک کشور و استفاده از واحد پولی در مبادلات است.

بیت کوین به عنوان یک پول به راحتی با استفاده از کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری حتی در گوشی موبایل قابل حمل و با توجه به اینکه زنجیره بلاک ها در نودهای بسیاری نگه داری می شود ، دوام دارد.

هر بیت کوین ( bitcoin ) قابل تقسیم به  یک میلیون بیت و براحتی قابل  انتقال است و علاوه بر آن از سایر ارزهای دیجیتال به راحتی قابل تشخیص و فقط نزدیک به ۱۹ میلیون از ۲۱ میلیون آن در دسترس و جعل و تغییر بلاک ها بسیار سخت است.

در سال ۲۰۱۰ لازلو هانیک ( Laszlo Hanyecz ) با خرید دو عدد پیتزا در ازای ده هزار بیت کوین ، اولین خرید با این ارز دیجیتال را در bitcointalk ثبت کرد.

ویژگی غیر قابل رهگیری بودن تراکنش های بیت کوین نیز باعث شد تا در معملات غیر قانونی جای خود را باز کند و در وبسایت مانند سیلک رود ( Silk Road وبسایت فروش کالاهای غیر قانونی ) به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفت.

افزایش خرید برای سرمایه گذاری و معاملات قانونی بهمراه پشتیبانی شرکت های مانند تسلا ، حتی بصورت موقتی در استفاده از این ارز دیجیتال باعث افزایش ارزش این طلای دیجیتال شده است.

نحوه استفاده

برای استفاده از bitcoin در ابتدا توصیه ما آشنایی با اینترنت و نحوه استفاده از آن بهمراه شناخت اصطلاحات این ارز دیجیتال است که در این مطلب تلاش کردیم در اختیارتان بگذاریم ، نقطه شروع است.

بعد از آشنایی نیاز به انتخاب و استفاده از کیف پول دارید.

کیف پول همانطور که از اسم آن پیداست مانند کیف پول فیزیکی وظیفه نگه داری ارز دیجیتالی شما را دارد.

کیف های پولی مختلفی بصورت کاغذی ، نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارند که کیف پول های سخت افزاری امنیت بالاتری دارند.

دقت کنید ؛ بعد انتخاب و تهیه کیف پول موارد امنیتی زیر را رعایت کنید:

  • از هر کیف پول نرم افزاری استفاده نکنید و ترجیحا از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید.
  • کلید خصوصی خود را به هیچ وجه به اشتراک نگذارید.
  • از کیف پول خود در بازه های زمانی مختلف به عنوان مثال هر هفته یکبار ، چندین نسخه پشتیبان ( backup ) تهیه کنید.
  • بهترین روش استفاده از کیف پول سخت افزاری برای نگه داری سرمایه و کیف پول نرم افزاری برای نگه داری مقداری کمی بیت کوین برای معاملات است.

حالا زمان تهیه و استفاده طلای دیجیتال است . برای تهیه یا خرید بیت کوین روش های زیر امکان پذیر است:

  1. خرید از صرافی های مطمئن مانند novindc
  2. ارائه خدمات یا کالا و دریافت بیت کوین
  3. بدست آوردن بیت کوین از راه استخراج یا ماینینگ

انتقال بیت کوین با استفاده از کیف پول و آدرس کیف پول مقصد به راحتی و با اینترنت امکان پذیر است.

مزایای بیت کوین

از بین رفتن محدودیت ها

استفاده از این ارز دیجیتال برخلاف برخی قوانین و محدودیت های پول های رایج در هر زمان و مکان که دسترسی به کیف پول و اینترنت داشته باشید ، امکان پذیر است.

افزایش شفافیت

اگر چه در تراکنش های بیت کوین اطلاعات دو طرف معامله تنها بصورت امضای دیجیتال قابل مشاهده است ، اما تمامی اطلاعات بر روی زنجیره بلاک ذخیره و در تمامی نودها کپی می شود.

برای مشاهده این اطلاعات کافیست اینجا کلیک کنید.

امنیت بالاتر

ذخیره تراکنش ها در بلاک ها و ذخیره زنجیره بلاک در نودهای سراسر دنیا بهمراه شبکه باعث افزایش امنیت طلای دیجیتال در برابر واحدهای پولی رایج می شود.

چرا که بانک ها اطلاعات را تنها در یک یا چند مرکز ثبت کرده و با هک اطلاعات امکان سوء استفاده وجود دارد ، در حالی تغییر در هر بلاک باعث از بین رفتن زنجیره و مشخص شدن آن می شود.

هک کردن و سوء استفاده از زنجیره بلاک کاری دشوار و نیاز به قدرت هش بالایی ( سخت افزارهای قدرتمند ) دارد.

کاهش کارمزد

از بین رفتن واسطه هایی مانند بانک ها باعث کاهش کارمز تراکنش ها شده است.

حفظ حریم خصوصی

در تراکنش ها نیازی به وارد کردن اطلاعات خصوصی نیست و اطلاعات شخصی و حریم خصوصی در این تراکنش ها حفظ می شود.

گذشتن از تحریم ها

هیچ دولت یا نهادی تاکنون امکان مسدود کردن بیت کوین را نداشته و نتوانسته مستقیما دارایی های ارز دیجیتال را ضبط یا مسدود کند.

معایب و مشکلات بیت کوین

استفاده برای فعالیت های غیرقانونی

غیر قابل رهگیری بودن این ارز دیجیتال توسط نهادهای دولتی خلافکاران را به این طلای دیجیتال علاقمند کرده و در سال های گذشته در موارد زیادی از بیت کوین برای معملات غیر قانونی استفاده کرده اند.

بر مبنای پذیرش

بیت کوین با تمام ارزشمندی خود یک واحد پولی بدون پشتوانه و ارزش آن بر اساس پذیرش و استفاده از آن در معملات است.

ناپایداری و نوسان در قیمت

همانطور که افزایش قیمت بیت کوین در سال های گذشته باعث افزایش سرمایه ی بسیاری از سرمایه گذاران شده ، کاهش ارزش آن نیز میتواند باعث ضرر بسیاری از سرمایه گذاران شود.

سرعت پایین تراکنش

شبکه بیت کوین تنها توان تایید ۷ تراکنش در ثانیه را دارد ،این عدد در برابر درگاه های بانکی فعلی با امکان پردازش چندین هزار تراکنش در ثانیه مسخره به نظر می رسد.

جمع بندی

بیت کوین یک ارز دیجیتال ارزشمند بر پایه فن آوری بلاکچین و با توجه به استفاده از روش رمزنگاری در دسته رمز ارزها ( کریپتوکارنسی Cryptocurrency ) قرار می گیرد.

با وجود گذشت سال ها از اختراع این طلای دیجیتال ، برای استفاده از مزایای این ارز دیجیتال ارزشمند نیاز به کسب اطلاعات داریم.

در این مطلب تلاش کردیم به زبان ساده این اطلاعات را در اختیارتان بگذاریم با پرسیدن سوال و ارائه نظر در قسمت دیدگاه به تکمیل این مطلب کمک کنید.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.