کازماس یا ارز اتم چه هستند و چطور کار می کنند؟

کازماس و Atom چه هستند ، با چه هدفی و چرا ایجاد شدند؟

تابه حال ، چقدر با اینترنت بلاکچینی آشنا شده اید و چه آینده ای برای آن تصور می کنید؟

کازماس ( Cosmos ) یکی از پروژه های موفق با هدف ایجاد اینترنت بلاکچین یا نسخه ی جدید از اینترنت است.

اما کازماس و Atom چه هستند ، با چه هدفی و چرا ایجاد شدند؟

تا انتهای مطلب همراهمان باشید تا به سوالات ذهنی شما پاسخ دهیم و فراموش نکنید ؛ در قسمت دیدگاه ، سوالات دیگر خود را بپرسید.

کازماس چیست

کازماس ( Cosmos ) چیست؟

کازماس ( Cosmos ) در واقع یک شبکه بلاک چینی یا یک پلتفرم لایه باز بر پایه فناوری بلاک چین است که از شبکه بلاک چینی اختصاصی خود با الگوریتم های اجماع یا دستور العمل های ریاضی BFT ساخته شده است.

تا قبل از پروژه هایی مانند Cosmos ، شبکه بلاکچینی رمز ارزها با دو مشکل اساسی مقیاس پذیری و عدم قابلیت ارتباط روبرو بودند.

به عنوان مثال شبکه بیت کوین به عنوان یکی از ارزشمندترین و معروف ترین ارزهای دیجیتال تنها امکان پردازش ۷ تراکنش در ثانیه را دارد که نشان دهنده مقیاس پذیری پایین این شبکه است.

یا در بلاک چین اتریوم که امکان اجرای برنامه های غیر متمرکز را فراهم می آورد ، علاوه بر مشکل مقیاس پذیری با یک مشکل دیگر که عدم امکان ارتباط برنامه ی در حال اجرا در این شبکه با سایر شبکه هاست.

برای درک اهمیت مزیت های کازماس بد نیست نگاهی به فناوری بلاکچین بیندازیم ، این فناوری در کریپتوکارنسی ها مانند یک دفتر کل برای دارایی های دیجیتال آن شبکه است که در رمز ارزهای پیشرفته تر امکان اجرای برنامه های غیر متمرکز را فراهم می آورد.

مزیت اصلی فناوری بلاکچین در مرحله اول غیر متمرکز بودن آن و در مرحله دوم امکانیست که برای ما فراهم می آورد که بدون نیاز به ایجاد اعتماد از شبکه ای غیر متمرکز بهره ببریم و تراکنش انجام دهیم.

بلاکچین ها قبل از کازماس

اما بدون پروژه ای مانند کازماس ، بلاکچین هر رمز ارز در واقع مانند یک حلقه ی جدا افتاده است که برای ارتباط با دنیا نیاز به شبکه متمرکز و استفاده از قوانین رایج پولی کشورها دارد.

بنابراین پروژه کازماس ( Cosmos ) شروعی برای اینترنت بلاکچینی است.

بلاکچین ها بعد از کازماس

داستان کازماس ( Cosmos )

برای درک بهتر عملکرد کازماس در ادامه نگاهی به داستان بلاکچین می اندازیم.

در سال ۲۰۰۸ با استفاده بیت کوین از فناوری بلاکچین ، ظرفیت این فناوری را بیش از پیش برای همه مشخص کرد و با گسترش این رمز ارز ارزشمند ، بلاکچین و ایجاد برنامه های غیر متمرکز هم بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

در آن زمان چند گزینه برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز یا برنامه نویسی بلاکچین وجود داشت که راحت ترین روش ها ، کپی کردن کدهای بلاکچین بیت کوین بود یا باید در بالای این شبکه قدرتمند برنامه ی خود را ایجاد می کردیم.

اگر چه کدهای بیت کوین در زمان خود یک شاهکار اجرا شده توسط ساتوشی ناکاموتو بود اما محدودیت هایی داشت و کار با آن سخت بود.

اتریوم در سال ۲۰۱۴ محدودیت های برنامه نویسان را کم کرد و با ایجاد پلتفرم جدید امکان ساخت قراردادهای هوشمند و توسعه و اجرای برنامه های غیر متمرکز ( dApps ) را بسیار آسان کرد.

اما خیلی زود مشکلات پلتفرم اتریوم آشکار شد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  • مقیاس پذیری : اتریوم با نرخ ۱۵ تراکنش در ثانیه انتخاب بهتری به نظر نمی رسید.
  • قابلیت استفاده : پلتفرم جدید با تمام مزیت ها یک محدویت بزرگ داشت که در بین این محدودیت های فنی میتوان به این مورد اشاره کرد که تنها امکان استفاده از جند زبان برنامه نویسی خاص امکان پذیر بود.
  • حاکمیت : با اجرای برنامه غیر متمرکز در واقع حاکمیت برنامه کاملا به پلتفرم Ethereum محدود می شد.

اما پروژه Cosmos با استفاده از بلاکچین نوع ۳ و با هدف ایجاد اینترنت بلاکچین ، محدودیت های اجرای برنامه های غیر متمرکز را از بین برد.

کازماس با بهره بردن از سه لایه به جای بلاکچین تک لایه قدیمی ، علاوه بر افزایش سرعت تراکنش ها ، مشکل مقیاس پذیری و سایر محدودیت ها بخصوص ایجاد ارتباط را برای برنامه نویسان رفع کرد.

ارز اتم چیست

Atom چیست؟

اتم یک رمز ارز یا توکن شبکه کازماس است که به عنوان یک ارز دیجیتال یا دارایی دیجیتال قابل استفاده است.

این ارز  در Cosmos Hub بصورت اثبات سهام کار می کند و برای دارندگان سهام خود پاداش ارائه می کند.

برای ذخیره Atom ، بالای ۳۰ کیف پول مختلف توسط شبکه کازماس معرفی شده AToken یکی از انتخاب های مناسب برای استفاده تحت وب یا گوشی های هوشمند است.

برای اطلاع از لیست کیف پول های دیجیتالی مناسب برای ارز اتم اینجا کلیک کنید.

صرافی Novindc آماده ارائه خدمات در زمینه خرید و فروش ارز Atom است ، تنها کافیست همین حالا در وبسایت ثبت نام کنید.

جمع بندی

کازماس ( Cosmos ) یکی دیگر از پلتفرم های متن باز در حوزه بلاکچین است که با هدف ایجاد اینترنت بلاکچینی ساخته شده و رمز ارز اتم ( Atom ) ، توکن و دارای دیجیتال حاصل از این پلتفرم است.

این پلتفرم با ارائه امکان ارتباط بین بلاکچین های مختلف ، افزایش سرعت تراکنش ها ، افزایش مقیاس پذیری و راحت کردن کار برنامه نویسان برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز ، توان تغییر آینده ی فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال را دارد.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.