شناخت کریپتوکارنسی یا رمز ارز از صفر تا صد

کریپتوکارنسی یا رمزارز به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

با اصطلاح کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) یا رمز ارز به احتمال زیاد در دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده اید ، اما کریپتوکارنسی به چه معناست و چرا به بسیاری از ارزهای دیجیتال رمز ارز گفته می شود ؟

در ادامه به بیانی ساده و نه فنی با مفهوم کریپتوکارنسی و رمزنگاری ، مزیت های رمز ارزها و نحوه کار کردن با رمز ارزهای معروف و ارزشمند آشنا می شویم.

کریپتوکارنسی چیست

کریپتوکارنسی یا رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) یا رمزارز به معنای ارز یا پول رمزنگاری شده است.اما برای درک بهتر رمز ارز به بررسی بیت کوین در ادامه می پردازیم.

بیت کوین به عنوان یک رمز ارز ، ارز دیجیتال یا پول دیجیتال غیر متمرکز به معنای اینکه مقدار بیت کوینی که هر فردی دارد بجای ثبت در یک بانک خاص در یک شبکه توافقی و خاص با فناوری بلاکچین ثبت شده است.

نودهای ( کامپیتورهای قوی ) بسیاری در سراسر دنیا به این شبکه بلاکچینی متصل هستند و تمامی این نودها یک نسخه کپی از تراکنش ها و دارایی افراد در خود ثبت کرده اند.

اما برای انتقال بیت کوین از فردی به فرد دیگر و استفاده از اینترنت و یا حفظ دارایی همه ی افراد امکانات و دانش لازم برای حفظ امنیت دارایی و انتقال را در اختیار دارند؟

اینجاست که ساتوشی ناکاموتو برنامه ریزی لازم را کرده و امکان استفاده از روش رمزنگاری ( Cryptography ) را به این رمز دیجیتال افزوده است.

این امکان رمزنگاری باعث افزایش امنیت دارایی و انتقال بیت کوین بین دو نقطه و علاوه بر حذف افراد سودجو از شبکه ، بیت کوین را تبدیل به یک ارز رمز پایه یا ارز رمزنگاری شده می کند.

رمزارز یا Cryptocurrency به ارز یا پولی گفته می شود که از سیستم رمزنگاری برای انتقال بهره می برد.

چطور از رمزارزها استفاده کنیم ؟

اولین و مهترین مورد در شروع استفاده از کریپتوکارنسی ها یا ارزهای دیجیتال و بهره بردن از ظرفیت بالای مالی این حوزه ، افزایش دانش و کسب اطلاعات اولیه در زمینه اینترنت و ارزهای دیجیتال است.

منابع زیادی بصورت متنی و ویدیویی وجود دارد که در برای شروع این مسیر مناسب هستند و ما نیز در وبلاگ Novindc  هر روز در تلاشیم تا اطلاعات لازم را در اختیارتان بگذاریم.

تهیه کیف پول ( Wallet ) گام بعدی شروع استفاده کریپتوکارنسی هاست.

کیف پول در واقع مانند کیف پول فیزیکی که وظیفه حفظ دارایی های ما را دارد و در انتخاب کیف پول مناسب نیاز به وسواس و تحقیق داریم.

کیف پول ها انواع مختلفی از جمله کاغذی ، نرم افزاری و فیزیکی دارند که نسخه فیزیکی دارای بالاترین امنیت است.

علاوه بر انتخاب کیف پول مناسب با توجه به نیاز افزایش امنیت کیف پول اقدام بعدی برای حفظ دارایی است.

دقت کنید ؛ کلید خصوصی نقش رمز عبور در کارت بانکی را دارد و نیاز ذخیره کلید خصوصی در جایی امن و دور از دسترس سایران هستیم.

بعد از تهیه رمز ارز به یکی از روش های زیر امکان استفاده از آنها را خواهید داشت:

  • دریافت ارز دیجیتال با ارائه خدمات و کالا
  • خرید رمز ارز با کارمزد پایین از یک صرافی یا کارگزاری کریپتوکارنسی مانند Novindc
  • استخراج یا ماینینگ رمزارز

بعد از خرید یک کریپتوکارنسی برای دریافت ارز دیجیتال نیاز به ارائه آدرس ( مانند شماره کارت یا حساب ) کیف پول دارید و برای فروش نیاز به آدرس مقصد دارید.

کریپتوکارنسی چه مزیتی دارد؟

مزیت های Cryptocurrency تاکنون باعث بوجود آمدن نزدیک به ۲۰۰۰ رمز ارز شده است ، اما این مزیت ها کدام اند ، در ادامه چند برتری ارزهای رمزنگاری شده را بیان کرده ایم :

امنیت بیشتر

شاید بتوان گفت اولین بار در جنگ جهانی از رمزنگاری برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات در برابر استفاده شد.

رمزنگاری در ارزهای دیجیتال و یا حتی ارزها و پول های رایج باعث افزایش امنیت شبکه و در نتیجه امنیت دارایی می شود.

حفظ حریم خصوصی

برای انتقال یک رمزارز تنها نیاز به آدرس مقصد و کلید خصوصی انتقال دهنده است و در این فرآیند در بلاکچین ( فناوری شبکه رمزارزها ) برای ثبت تراکنش تنها امضای دیجیتال دو طرف ثبت و نیازی با اطلاعات خصوصی دو طرف نیست.

گسترش ارزهای دیجیتال

با توجه به اینکه کریپتوکارنسی های ارزشمند ، پول های بدون پشتوانه هستند و ارزش این پول ها نتیجه اعتماد و استفاده از آن هاست.

رمزنگاری با افزایش امنیت دارایی و امن کردن بلاکچین یا زنجیره اصلی ارزهای دیجیتال یکی از دلایل افزایش اعتماد و ارزش و در نتیجه گسترش ارزهای دیجیتال است.

رمز ارزهای ارزشمند

کریپتوکارنسی های معروف کدامند؟

بعد از شروع انقلاب ارزهای دیجیتال استفاده از رمزنگاری در ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت و اکنون رمزارزهای زیادی وجود دارند که در ادامه چند رمز ارز معروف را معرفی می کنیم:

بیت کوین

بیت کوین طلای دیجیتال و اولین ارز دیجیتال با استفاده از رمزنگاری و معرفی این ویژگی در انجمن bitcointalk  در سال ۲۰۱۰ باعث افزایش توجه به Cryptocurrency شد.

لایت کوین

لایت کوین یکی دیگه از رمزارزهای معروف و ارزشمند است که با ایجاد تفاوت هایی در الگوریتم رمزنگاری در مقایسه با بیت کوین در سال ۲۰۱۱ پا به دنیای دیجیتال گذاشت.

ریپل

ریپل ارز رمزنگاری شده معروف بعدی و منتشر شده در سال ۲۰۱۲ است که با وجود انتقادهای زیاد هنوز هم ارزش دارد و به فعالیت خود ادامه می دهد.

اتر

اتر ملکه ارزهای دیجیتال هم با ایده ویتالیک بوترین برای از بین بردن کاستی های بیت کوین تحت پلتفرم اتریوم بوجود آمد.

اکنون اتر جایگاه دوم ارزهای دیجیتال از نظر ارزش را در اختیار دارد و با توجه به ویژگی های اتریوم آینده ای روشن برایش پیش بینی می کنند.

تتر

ارز دیجیتال تتر هم یکی از کریپتوکارنسی های معروف و انتخابی جذاب برای برخی از سرمایه گذاران است.

Novindc انتخابی مناسب برای استفاده از رمزارزها در ایران

برای بهره از خدمات کارگزاری یا صرافی کریپتوکارنسی در ایران ، Novindc در خدمت شماست.

خدمات بسیاری از رمزارزها توسط Novindc با کمترین کارمزد ارائه می شود و برای استفاده از این خدمات تنها کافیست ثبت نام کنید.

سخن پایانی

ارز یا پولی که از سیستم رمزنگاری برای انتقال و حفظ دارایی بهره می برد ، Cryptocurrency یا رمزارز است.

بعد از بیت کوین رمزارزهای بسیاری تولید شده اند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

به یاد داشته باشید؛ استفاده از ظرفیت مالی این ارزها برای همه ی افراد آزاد و ممکن است اما نیاز به کسب دانش دارد.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.