اتریوم چیست ؟ چرا و چطور از آن استفاده کنیم ؟

اتر و اتریوم چطور بوجود آمده ؟ چطور و چگونه کار می کند ؟ اتریوم بهتر است یا بیت کوین ؟

اتریوم ( Ethereum ) دومین ارز دیجیتال از نظر ارزش و حاصل تلاش برای ایجاد نسخه ی بهتری برای بیت کوین است.

اما این کریپتوکارنسی چطور بوجود آمده ؟ چطور و چگونه کار می کند ؟ اتریوم بهتر است یا بیت کوین ؟

در این مطلب در ابتدا با مفاهیم پایه و مهم اتریوم آشنا و بعد از بررسی و مقایسه دو طلای دیجیتال اتریوم و بیت کوین به جواب سوالات بالا به زبانی ساده و روان می پردازیم.

اتریوم چطور بوجود آمد؟

ویتالیک بوترین ( Vitalik Buterin ) نویسنده و برنامه نویس جوان روسی کانادایی از جمله کسانی بود که بعد از اختراع بیت کوین به انقلاب بلاکچین و ارزهای دیجیتال علاقمند شد.

ویتالیک بوترین بعد از عضویت در انجمن بیت کوین ، مجله بیت کوین را بهمراه تعدادی دیگر از نویسندگان بنیانگذاری کرد و معتقد بود در اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین کمبودهایی وجود دارد.

در اواخر سال ۲۰۱۳ گزارشی جامع در مورد عملکرد و پروژه اتریوم ( اصطلاحا به این گزارش وایت پیپر Whitepaper گفته می شود ) ارائه و در سال ۲۰۱۵  بهمراه تعداد دیگری از توسعه دهندگان شبکه و ارز دیجیتال اتریوم شروع به کار کرد.

 

اتریوم چیست ؟

بسیاری از کسانی که نام اتریوم را شنیده اند ، اتریوم را در واقع مانند بیت کوین؛ یک شبکه توافقی با ارز دیجیتال می شناسند ، اما اتریوم در واقع فراتر از اینها و یک پلتفرم نرم افزاری متن باز است.

به زبان ساده اتریوم زیر ساخت اجرای برنامه ها را در اختیار برنامه نویسان فناوری بلاکچین می گذارد.

اتر چیست

اتر چیست ؟

در پلتفرم اتریم یک ارز دیجیتال ارزشمند به نام اتر ( Ether ) برای تامین انرژی اجرای برنامه ها وجود دارد.

بیان همه چیز را کنار هم بگذاریم تا به درک بهتری برسیم ، اتریوم در واقع یک کامپیوتر قوی با امکان پردازش و اجرای برنامه های پیچیده است و این کامپیوتر با توجه به استفاده از فناوری بلاکچین شبکه ای جهانی و در واقع کامپیوتری جهانی بوجود می آورد.

این کامپیوتر جهانی به برنامه نویسان امکان اجرای برنامه ها بصورت غیر متمرکز و طبق دستورالعمل های اتریوم را می دهد.

اما این کامپیوترها یا نودها ( کامپیوترهای قوی ) چرا باید در شبکه خدمات ارائه دهند ، اینجاست که اتر اهمیت پیدا می کند.

اتر مانند سوخت در این پلتفرم باعث فعال ماندن بلاکچین اتریوم و اجرای برنامه می شود.

اتریوم چطور کار می کند؟

اتریم از فناوری بلاکچین بهره می برد و با بلاکچین شبکه ی ثبت و پردازش را به کمک نودها و دستگاه های استخراج ( ماینتر ) در اختیار سایر برنامه نویسان می گذارد.

برنامه نویسان برای اجرای برنامه های خود مانند قراردادهای هوشمند در این شبکه نیاز به پرداخت هزینه یا سوخت ( Gas ) هستند و این سوخت بصورت اتر تعیین و با ذخیره و اجرای به ماینرها و نودها پرداخت می شود.

بنابراین اتریوم شبکه ای با فناوری بلاکچین بوجود آورده که امکان متصل شدن کامپیوترها ( ماینرها و نودها ) در سراسر جهان منابع برای ذخیره و پردازش مانند استفاده از اینترنت در اختیار همه می گذارد و برای استفاده از این شبکه نیاز به پرداخت سوخت یا هزینه بصورت اتر هستیم.

چرا باید برای اجرای برنامه از اتریوم استفاده شود؟

پلتفرم Ethereum دو مزیت اصلی تمرکز زدایی و حذف واسطه را در اختیار برنامه نویسان می گذارد که در اجرای بسیاری از برنامه ها مانند قراردادهای هوشمند جالب به نظر می رسند.

تمرکز زدایی با استفاده از شبکه بلاکچینی اتریوم امکان استفاده از فضای ذخیره و قدرت پردازش کامپیوترهای قوی در سراسر جهان را به برنامه نویسان فراتر از رایانش ابری و با هزینه کمتری می دهد.

عدم وجود واسطه و اجرای خودکار قراردادهای هوشمند یکی دیگر از دلایل استفاده از این پلتفرم است.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند از نظر کلامی در واقع قراردادی برنامه نویسی شده است.

اما اگر از دیدگاه فنی و اجرایی قراردادهای هوشمند را بررسی کنیم ، انقلابی در اینترنت و دنیای ارز دیجیتال ایجاد کرده اند که در ادامه چند مورد از این قراردادها را بررسی می کنیم:

یک هنرمند قصد ارائه فایل ویدیو خود در اینترنت و دریافت هزینه بابت دانلود فایل را دارد.

استفاده از قرارداد هوشمند به راحتی این امکان را برای هنرمند فراهم می کند و تنها کافیست برنامه نویسی مناسب این کار پیدا کند.

نمونه ی دیگر قرارداد هوشمند استفاده در انتخابات است ، به این صورت که تنها کافیست برای هر کاندیدا کد یا مشخصه خاصی تعیین و دسترسی لازم را در اختیار شرکت کنندگان بگذارند.

اجرای انتخابات با قرارداد هوشمند بخاطر استفاده از سیستم رمزنگاری و عدم وجود واسطه امکان تقلب در انتخابات را به شدت کاهش می دهد.

بصورت آزمایشی در چند انتخابات در کشورهای کره جنوبی و آمریکا از قراردادهای هوشمند استفاده شده است.

چرا ارز دیجیتال اتر ارزش دارد

چرا اتر ارزشمند است؟ ارزش اتر از کجا می آید؟

اگر بصورت خلاصه به داستان پول نگاهی بیندازیم ، بعد از مشکلات داد و ستد کالا به کالا ، ضرب سکه طلا و نقره بخاطر ارزش این فلزات ارزشمند جای خود را به داد و ستد کالا به کالا داد و بعد از پیشرفت دولت ها و اقتصاد ، قوانین و پول جدید با نام پول با پشتوانه بوجود آمد.

در این دوره دولت ها با ذخیره طلا ، نقره و سایر کالاها و فلزات ارزشمند در خزانه خود اقدام به چاپ پول با همان ارزش می کردند.

در سال ۱۹۶۰ با خارج شدن ایالات متحده آمریکا از این قوانین استاندارد ، پول بدون پشتوانه شکل گرفت ، به این صورت که پول بدون پشتوانه تنها به علت اعتماد مردم و استفاده از آن پول به دلایل مختلف مانند قدرت دولت ارزش پیدا می کند.

اتر نیز یک پول بدون پشتوانه و با ایجاد پلتفرمی مناسب که افراد برای استفاده از پلتفرم اتریوم نیاز به پرداخت اتر دارند ارزشمند شد و با شناخت شدن این پلتفرم در سال ۲۰۱۸ اتر با رشد ناگهانی اولیه ارزش خود روبرو شد.

بیت کوین بهتر است یا بلاکچین ؟

در سال ۲۰۰۹ با اختراع بیت کوین انقلابی به نام ارز دیجیتال آغاز و باعث محبوبیت فناوری بلاکچین شد و در سال ۲۰۱۵ ، Ethereum پا را از یک شبکه توافقی و ارز دیجیتال فراتر گذاشت و پلتفرمی جدید ایجاد کرد.

در واقع طبق نظر ویتالیک بوترین بنیانگذار اصلی اتریم در بیت کوین کاستی هایی وجود داشت که تلاش به رفع این کاستی ها برای ایجاد نسخه ای فراتر از ارز دیجیتال اتریوم را بوجود آورد.

اتریوم و بیت کوین از دیدگاه ارز دیجیتال تفاوتی ندارند اما امکان استفاده از پلتفرم اتریم برای اجرای برنامه ها و قراردادهای هوشمند تحت بلاکچین و محبوبیت روز افزون بلاکچین اتریوم را تبدیل به پلتفرمی با آینده ای روشن تر کرده است.

یکی دیگر از دلایل برتری اتریوم استخراج با مصرف بهینه تر در مقایسه با بیت کوین است که برتری اتریوم را در برابر بیت کوین را بیشتر می کند.

استخراج ( mining ) اتریوم

همانطور که گفتیم اتر در پلتفرم Ethereum نقش سوخت ( Gas ) و عامل ذخیره و اجرای برنامه هاست.

در این پلتفرم نودها و ماینترها یا دستگاه های استخراج در ازای پردازش و ذخیره اطلاعات در شبکه اتر دریافت می کنند.

یکی از مزایای استخراج اتریم امکان استفاده از کارت گرافیک و مصرف انرژی پایین تر در مقایسه با ارز دیجیتالی مانند بیت کوین است.

جمع بندی

بعد از انقلاب بیت کوین ، اتریوم پلتفرمی متن باز و فراتر از شبکه بلاکچینی و ارز دیجیتال ایجاد کرد.

اتر  ( ETH ) معروف به ملکه ارزهای دیجیتال نقش سوخت برای اجرای برنامه در این پلتفرم را بازی می کند.

آینده این ارز دیجیتال با توجه ویژگی های پلتفرم Ethereum روشن و درخشان پیشبینی و انتخابی مناسب برای سرمایه گذاری به نظر می رسد.

با مطالعه این مطلب و پرسیدن سوالات خود در قسمت کامنت ، هوشمندانه پا به دنیای ارزهای دیجیتال بگذارید.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.