استیبل کوین ( Stablecoin ) یا ارز دیجیتال با ثبات چیست و چه کاربردی دارد؟

استیل کوین چیست و با وجود مزایا و معایب ، چه کاربردی دارند و چرا باید بیشتر و بهتر آنها را بشناسیم؟

نوسانات شدید ارزهای دیجیتال شاید یکی از دلایل سختی استفاده از آنها به عنوان پول در زندگی روزمره و فراگیری آنهاست.

ارزهای دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین ها ( Stablecoin ) با هدف رفع این مشکل تولید و در حال فراگیر شدن هستند.

اما استیل کوین چیست و با وجود مزایا و معایب ، چه کاربردی دارند و چرا باید بیشتر و بهتر آنها را بشناسیم؟

استیبل کوین چیست ؟

استیبل کوین ( Stablecoin ) در واقع یک کریپتوکارنسی دارای ثبات ارزشی است که با استفاده از شرایط خاصی که در تولید آن وجود دارد و ذخیره پشتوانه به ازای تولید هر واحد ، ارزش آن حفظ می شود.

به عنوان مثال تتر به عنوان یکی از شناخته شده ترین ارزهای با ثبات فقط توسط صرافی Bitfinex عرضه و در ازای تولید و عرضه هر واحد تتر ، یک دلار در منابع مالی شرکت تتر ذخیره می شود.

پس تفاوت اصلی استیبل کوین ها با دیگر رمزارزهای ارزشمند مانند بیت کوین و اتر در وجود پشتوانه مالی و غیر مالی برای ارزهای با ثبات است.انواع استیبل کوین

انواع آن کدام است ؟

ارزهای دارای ثبات از نظر پشتوانه و نحوه مدیریت قابل تقسیم هستند.

از نظر پشتوانه

ارزهای با ثبات از نظر پشتوانه به دارای پشتوانه مالی ، پشتوانه غیر مالی و پشتوانه ارزهای دیجیتال دیگر قابل تقسیم هستند.

ارزهای دارای پشتوانه مالی با پول های رایج کشورها پشتیبانی می شوند و به عنوان مثال برای تولید هر واحد تتر یک دلار در منابع مالی ذخیره می گردد و دلار آمریکا در این سال ها دلیلی برای حفظ ارزش آن بوده است.

Tether gold نیز خود مثالی برای ارزهای دارای پشتوانه غیر مالی است ، چرا که این رمز ارز با پشتوانه طلا تولید می گردد.

ارز دیجیتال دای با استفاده از پروژه میکرودائو یکی از جالب ترین استیبل کوین ها با پشتوانه سایر ارزهای دیجیتال مانند اتر و بت است.

از نظر مدیریت

استیبل کوین ها از نظر مدیریت به متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی می شوند.

استیبل کوین های متمرکز مانند تتر توسط شرکت هایی خاص مدیریت و وظیفه حفظ پشتوانه و تولید واحد بر عهده همان شرکت هاست.

استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند ارز دای ، توسط هیچ شرکت یا نهادی مدیریت نمی شوند و با استفاده از قراردادهای هوشمند که مجموعه قوانینی برای ذخیره و عرضه می باشد ، مدیریت می شوند.

به عنوان مثال در ارز دای قوانینی وجود دارد که برای دریافت هر واحد نیاز به واریز اتر یا بت به کیف پول دیجیتالی مشخص ( صندوق ) به عنوان سپرده بیش از ارزش هر واحد دای داریم.

و برای برداشت سپرده نیاز به واریز دای و پرداخت کارمزد نیاز است.

این قوانین بر بستر اتریوم بصورت یک قرارداد هوشمند اجرا می شود و توسط هیچ نهادی مدیریت نمی شود و بطور خودکار با توجه به واریز و برداشت سپرده و ارزش رمزارزها ، کار تولید یا از بین بردن هر واحد ارز دیجیتال را بر عهده دارد.

مزایا و معایب آن چیست؟

فراگیری ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال با تمام مزیت های خود دارای نوسانات شدید ارزشی هستند که این نوسانات با وجود ایجاد فضایی مناسب برای تحلیلگران حرفه ای کار را برای استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان پول سخت می کند.

استیبل کوین ها با ثبات ارزشی خود ، انتخابی مناسب تر از سایر رمز ارزها برای خرید کالا و تهیه خدمات هستند و شاید باعث فراگیری بیشتر ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره مان باشند.

شک و تردید بسیار

بیت کوین برای از بین بردن تمرکز نظام مالی و بانکی و اتریوم برای رفع کاستی های بیت کوین و معنا کردن همه چیز غیرمتمرکز بوجود آمدند.

اما استیبل های کوین های متمرکز شاید ارزهای دیجیتال را قدمی به عقب برگرداند و با وجود نهادی ثالث و واسط برای مدیریت سیستم ، شک و تردیدها را در مورد سوء استفاده از قدرت و عدم وجود پشتوانه های کافی قوی کرد.

پروژه هایی مانند میکردائو ( MakerDAO ) برای ایجاد استیبل کوینی غیرمتمرکز شاید با ایجاد شفافیت ، آینده ای روشن تر را برای ارزهای دیجیتال با ثبات شکل دهد.

کاربردهای ارز دیجیتال با ثبات چیست ؟

استیبل کوین ها یک رمز ارز یا ارز دیجیتال هستند که تمام کاربردهای ارزهای دیجیتال را دارند.

بیشتر استیبل کوین با استفاده از شبکه بلاکچین سایر ارزها مانند اتریوم ، تراکنش های خود را ایمن نگه می دارند و فقط در فرآیند تولید و عرضه با سایر رمز ارزهای بدون پشتیبان تفاوت دارند.

اما ثبات ارزشی آنها بر کاربردهای آن افزوده که در ادامه چند کاربرد مهم ارزهای با ثبات را بیان می کنیم.

حفظ سرمایه

استیبل کوین ها یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ سرمایه و دارایی بصورت ارز دیجیتال هستند.

تبدیل ارزهای دیجیتال بدور از قوانین پولی

تبدیل ارزهای دیجیتال با استفاده از پول های رایج زمانبر و نیازمند رعایت قوانین پولی کشورهاست ، اما استفاده از یک استیبل کوین به عنوان ارز واسط بخصوص در صرافی ها باعث افزایش سرعت تبادلات می گردد.

انتقال سریع پول

برای انتقال پول بین کشورها با استفاده از روش های رایج زمانی چند روزه بهمراه پرداخت کارمزدی بالا داریم.

در حالیکه انتقال وجه با استفاده از یک رمزارز باثبات مانند تتر به سراسر دنیا، بسیار سریع و با کارمزدی بسیار پایین تر امکان پذیر است.

استفاده بهتر از قراردادهای هوشمند

پلتفرم اتریوم و امکان استفاده از قراردادهای هوشمند ، انقلابی در دنیای اینترنت شکل داد اما نوسانات رمز ارزی مانند اتر کار را برای برنامه نویسان و طرفین قرارداد سخت کرد اما استیبل کوین ها با ثبات ارزشی خود این مشکل را رفع کردند.

آینده ی استیبل کوین ها چطور است ؟

آینده ی ارزهای دیجیتال با پیش بینی های متفاوتی روبرو ست و نوسانات و هجوم سرمایه گذاران به دنیای ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر باعث شکل گرفتن دو جبهه با دیدگاه متفاوت به این فضا شده است.

پیشرفت و ایجاد ارزهای دیجیتال جدید با کمک و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ ، دلیلی برای فراگیری بیشتر ارزهای دیجیتال در آینده ای نزدیک است.

فراگیری بازار ارزهای دیجیتال نیز خود دلیلی برای افزایش بازار استیبل کوین هاست اما سرعت رشد علم پیش بینی آینده را دشوار کرده است.

جمع بندی

استیبل کوین ( Stablecoin ) دسته ای از ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت است که وجود پشتوانه های مالی و غیر مالی علتی برای ثبات ارزشی رمز ارزهای این دسته است.

این رمز ارزها برای حفظ دارایی و بهره بردن از تمام ظرفیت های مالی ارزهای دیجیتال کاربرد دارند.

توصیه می کنیم ؛با کسب اطلاعات بیشتر و شناخت رمزارزهای با ثبات وارد دنیای ارزهای دیجیتالی و سرمایه گذاری در این حوزه شوید.

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.