کیف پول دیجیتال چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

چطور بهترین کیف پول دیجیتال را انتخاب کنیم و دارایی خود را امن نگه داریم ؟

انتخاب کیف پول دیجیتال ( Wallet ) یکی از مهترین ترین گام های ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و استفاده از کریپتوکارنسی هاست.

انتخاب و استفاده صحیح از Wallet  ضامن حفظ دارایی یا سرمایه ماست بنابراین نیاز به کسب اطلاعات در این زمینه داریم.

در این مطلب به جواب سوالات زیر می پردازیم :

 • کیف پول دیجیتال چیست ؟
 • کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟
 • انواع آن کدام است ؟
 • بهترین کیف پول دیجیتال کدام است؟
 • چطور امنیت دارایی خود را افزایش دهیم ؟
کیف پول دیجیتال یا ولت چیست
کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتال ( Wallet ) چیست ؟

کارت بانکی خود را در نظر بگیرید ، بانک در ازای اعتبار حساب ،کارتی را با شماره و رمز اختصاصی در اختیارمان می گذارد و با استفاده از آنها امکان خرید اینترنتی تا سقف حساب را در اختیار داریم.

کیف پول دیجیتال ( Wallet ) هم درست مثل کارت بانکی وظیفه نگه داری رمزارز یا ارز دیجیتال مانند بیت کوین ما را دارد.

تفاوت اصلی کیف پول با کارت بانکی در انتخابی بودن آن و استفاده از (( کلید عمومی )) و (( کلید خصوصی )) است.

پس انتخاب Wallet یکی از انتخاب های مهم برای استفاده از امکانات و ظرفیت ارز دیجیتال است.

کیف پول دیجیتال چگونه کار می کند؟
کیف پول دیجیتال چگونه کار می کند؟

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

دارایی و تراکنش های کریپتوکارنسی ها یا ارزهای دیجیتال همیشه در شبکه بلاکچین یا زنجیره اصلی آن ارز دیجیتال ثبت و نسخه کپی آن بر روی تمامی نودهای ( کامپیتورهای قوی ) شبکه موجود است.

این شبکه بلاکچینی یا زنجیره مانند یک دفتر کل حسابداری وظیفه ثبت تراکنش ها و دارایی ها را به شکل یک گزارش دارد.

هر شخصی برای حفظ و استفاده از دارایی خود به عنوان مثال بیت کوین نیاز به یک کیف پول دیجیتالی دارد.

هر کیف یک (( آدرس )) که تقریبا مانند شماره حساب یا شماره کارت است ، ایجاد می کند و برای دریافت ارز دیجیتال تنها نیاز به ارائه آدرس عمومی داریم.

هر کیف پول دیجیتال (( کلید عمومی )) و (( کلید خصوصی )) دارد ، کلید عمومی در واقع نقش شماره کارت ما و کلید خصوصی نقش رمز عبور آن را دارد.

آدرس در واقع نسخه پیچیده و فشرده شده کلید عمومی است ، کلید عمومی بعد از عملیات هش که یک عملیات ریاضی برای رمز گذاری است ، فشرده و به مجموعه ای از حروف و اعداد تبدیل می گردد و به آن آدرس گفته می شود.

برای انتقال ازر دیجیتالی مانند بیت کوین ، فرد فرستنده آدرس گیرنده را در کیف پول خود وارد و انتقال را انجام می دهد.

اما در شبکه بیت کوین اقداماتی مانند هشینگ و تولید بلاک جدید برای بررسی ، ثبت و تایید تراکنش انجام می پذیرد و گیرنده بعد از تکمیل این فرآیند گیرنده به بیت کوین جدید خود دسترسی کامل میابد.

در واقع اگر بخواهیم به عملکرد این سیستم نگاهی بیندازیم با پیچیدگی های فنی زیادی روبرو خواهیم شد که توضیح و درک تمامی آنها زمانبر است.

شناخت آدرس ، کلید عمومی و خصوصی برای ما کافیست و بهتره از زمان خود برای انتخاب کیف پول مناسب و امن نگه داشتن آن بهره ببریم.

شناخت انواع کیف پول
شناخت انواع کیف پول

انواع آن کدام است؟

کیف پول های دیجیتال معمولا به دو روش کلی تقسیم بندی می شوند:

سرد و گرم

تعدادی از کیف پول ها نیاز به اینترنت دارند و بصورت آنلاین کار می کنند مانند کیف پول وب ، به این کیف پول ها گرم یا داغ گفته می شود.به کیف هایی که بصورت آفلاین اطلاعات را در خود حفظ می کنند ، کیف پول سرد گفته می شود.

کاغذی ، نرم افزاری و سخت افزاری

کیف پول کاغذی بیت کوین
کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول کاغذی

کیف پول های کاغذی بخاطر محدودیت ها کمترین استفاده را در بین کیف پول های دیگر دارند و اکثر در بعضی موارد برای رواج ارزهای دیجیتال به عنوان هدیه های تبلیغاتی ارائه شده اند.

استفاده از این نوع والت ها بسیار ساده است و تنها نیاز به کپی کردن کلید عمومی و خصوصی بر روی یک برگه و نگه داری از آن داریم.

برای فروش ارز دیجیتال هم تنها نیاز به انتقال ارز با وارد کردن کلیدهای خود بر روی یک کیف پول آنلاین و یا استفاده از Qr code  و یا ارائه کاغذ به فرد خریدار هستیم.

کیف پول نرم افزاری

کار با کیف پول های نرم افزاری در مقایسه با کاغذی برای کسانی که کمی از تکنولوژی اطلاع دارند ، راحت تر است.

امروزه نرم افزارهای بسیاری برای نصب بر روی انواع سیستم عامل یا کامپیوتر و حتی گوشی های هوشمند موبایل بصورت رایگان و پولی وجود دارد و هر روز بر تعداد و کیفیت آنها افزوده می شود.

انتقال رمز ارزها با این کیف پول ها به راحتی کارت به کارت ، تنها نیازمند اینترنت ، آدرس مقصد و وارد شدن  به کیف پول نرم افزاری دارد.

توصیه می کنیم ؛ در ابتدای کار برای محافظت از دارایی و سرمایه خود ، اطلاعات خود را در مورد مسائل امنیتی افزایش دهید و سپس به سمت استفاده از کیف پول های نرم افزاری بروید.

سخت افزاری

یکی از امن ترین و بهترین انتخاب ها برای حفظ دارایی ارز دیجیتال ، تهیه و استفاده از کیف پول سخت افزاری است.

این مدل از والت ها بخاطر وجود چندین لایه امنیتی نرم افزاری و سخت افزاری امنیت بالایی برای حفظ دارایی تضمین می کنند ، اما برای تهیه این مدل کیف پول نیاز به پرداخت هزینه بیشتری در مقایسه با سایر مدل هستیم و برای دارایی کم ارز دیجیتال بصرفه نیست.

بهترین کیف پول دیجیتال کدام است؟

در ابتدای کار بسیاری از عزیزان به دنبال انتخاب ، نصب و ایجاد بهترین والت هستند.

نکته مهم برای انتخاب بهترین کیف پول دیجیتال ، نیاز و خواسته هر فرد است و بهترین انتخاب تنها با شناخت نیازها و در نظر گرفتن موارد زیر امکان پذیر می شود:

 1. هر کیف پول از یک یا چند ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی پشتیبانی می کند بنابراین در زمان انتخاب کیف پول ، پشتیبانی از دارایی خود را در نظر بگیرید.
 2. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتر در حال توسعه و تغییر هستند و امکان اضافه شدن ویژگی جدید به هر یک از این رمزارزها وجود دارد ، پس ترجیحا از کیف پول های پرطرفدار و بروز استفاده کنید.
 3. کیف پول های نرم افزاری را از منابع امن مانند گوگل پلی برای گوشی های اندروید و اپ استور برای گوشی های ios دانلود کنید و حتما از پیشنهادات سایت های رسمی ارز دیجیتال مانند Bitcoin.org یا Ethereum.org برای انتخاب کیف پول بهره ببرید.
 4. برای استفاده از کیف پول های تحت وب ، تحقیقات لازم را از مراکز مطمئن و سایت های مرجع به عمل آورید و از پس انداز مبالغ بالای ارز دیجیتال در این کیف پول ها خودداری کنید.
 5. داشتن بهترین کیف پول به تنهایی امنیت دارایی را تضمین نمی کند و در کنار انتخابی خوب نیاز به آموزش و رعایت مسائل امنیتی هستیم.

در ادامه چند Wallet خوب و پر مصرف را برای راحتی شما معرفی می کنیم.

BRD Wallet انتخابی مناسب برای گوشی موبایل

BRD Wallet یکی از کیف پول های دیجیتال مناسب برای گوشی های هوشند اندروید و ios  است.

این والت بالای ۷۰ ارز دیجیتال معروف و ارزشمند را پشتیبانی می کند و تا کنون بالای ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این کیف پول استفاده کرده اند.

Ledger Nano S
Ledger Nano S

Ledger Nano S کیف پولی پرطرفدار

Ledger Nano S با امنیت بالا و پشتیبانی بسیاری از ارزهای دیجیتال یکی از پرطرفدارترین کیف پول ها و انتخابی هوشمندانه برای حفظ دارایی است.

چطور امنیت دارایی خود را افزایش دهیم ؟

همانطور که پیش تر هم گفتیم انتخاب بهترین کیف پول به تنهایی دارایی را تضمین نمی کند بنابراین در ادامه نکاتی را برای افزایش امنیت دارایی و کیف پول در اختیارتان قرار داده ایم.

 • هر سرویس آنلاینی مناسب خرید و فروش ارز دیجیتالی مانند بیت کوین نیست و بهره بردن از خدمات صرافی ها و کارگزاری های مطمئن مانند نوین دی سی هوشمندانه تر است.
 • دقت کنید ؛ تراکنش کریپتوکارنسی ها مانند بیت کوین قابل برگشت نیستند ، بنابراین پس از اطمینان کامل از طرف مقابل ، بیت کوین یا هر ارز دیگری را انتقال دهید.
 • کلید خصوصی مانند رمز عبور کارت بانکی شماست ، پس هرگز کلید خصوصی را با دیگران به اشتراک نگذارید و تا حد امکان آدرس عمومی برای دریافت رمزارز ارائه کنید.
 • استفاده از کیف پول های آفلاین یا سرد ، دارایی را در شرایط امن تری قرار می دهد.
 • ایجاد نسخه پشتیبان یا بک آپ از کیف پول بصورت دوره ای ( به عنوان مثال هفته ای یکبار ) باعث افزایش امنیت کیف پول می شود.
 • ایجاد رمز عبور سخت و تغییر دوره ای آن یک لایه ی امنیتی بیشتر برای حفظ دارای می کند.
 • کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه برای نگه داری از مقادیر زیاد ارز دیجیتال هستند.
 • استفاده از یک کیف پول نرم افزاری با مقادیر کم ارز برای انجام معاملات و یک کیف پول سخت افزاری برای محافظت از کل دارایی ، هوشمندانه است.
 • به یاد داشته باشید تنها نیاز به امن نگه داشتن کیف پول نیست ، بلکه گوشی موبایل یا کامپیوتری که در اختیار دارید با بروزرسانی و استفاده از نرم افزارهای امنیتی نیاز به امن نگه داشتن دارن تا Wallet در معرض هکرها قرار نگیرد.

سخن آخر

کیف پول دیجیتال ( Wallet ) مانند کارت بانکی علاوه بر نگه داری از سرمایه کریپتوکارنسی امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را برایمان فراهم می آورد.

در انتخاب و تهیه کیف پول باید به شدت وسواس به خرج دهیم و با مطالعه و انجام نکات این مطلب امنیت دارایی و کیف پول خود را افزایش دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.